otelimiz  |  odalarımız  |   fiyatlarımız   |  tarihimiz  |  galeri   |  ulaşım   |   iletişim   |  yorumlar  |  ada tarihi                            

 

ÇINAR OTEL 40 YAŞINDA!

40 YIL - 40 BİLGİ

  1. OTELİMİZİN KURUCUSU OSMAN AKIN
  2. 1931 Yılında Gönen’de doğan Osman Akın eski bir profesyonel futbolcuydu. Bandırmaspor’un kurucuları arasında yer alan ve “Petro Osman” lakabıyla tanınan Osman Akın 25 Ekim 1998 tarihinde vefat etti. Osman Akın çalışkanlığı, iyi kalpliliği ve neşesiyle gönüllerimizde yaşıyor.

  3. İLGİNÇ BİR BAŞLANGIÇ
  4. Çınar otelinin kuruluş hikayesi ilginçtir. 1964 yılında Bandırma’da hem futbol oynayan hem de bir lokanta işleten Osman Akın bir arkadaşıyla birlikte balık tutmak üzere Avşa adasına geldi. O gün küçük bir balıkçı köyü olan Avşa’da muhtarlık tarafından inşa edilen ancak tamamlanmamış otelin kira ihalesi yapılıyordu. İhaleye katılan Osman Akın oteli 5 yıllığına kiraladı.

  5. ÇINAR OTEL SAYESİNDE AVŞA TURİZM İLE TANIŞTI
  6. İlk Çınar otel iskelenin sağ tarafında barlar caddesinin hemen ilerisindeki bugün “Balıkçı Parkı”nın bulunduğu yerde küçük bir derenin yanında kumsalın üzerine inşa edilmişti. 1965 yılının yaz ayında hizmete giren otel adanın ilk ve tek oteli olarak ana geçim kaynağı bağcılık ve balıkçılık olan Avşa’yı turizmle tanıştıyordu.

    

  7. O GÜNÜN ŞARTLARINDA MÜTEVAZI BİR OTELDİ
  8. Çınar Otel adı altında hizmete giren köy oteli iki katlı 24 odalı mütevazi bir oteldi. Odalarda duş ve tuvalet yoktu. İç içe geçmiş iki küçük bölmeden oluşuyordu. Ön kısmında çardaklı bir restorantı vardı. 1966 yılında terasına, içinde duş ve tuvaletleri bulunan 12 yeni oda ilave edildi. 1967 yılında ise otelin hemen yanına yine otele bağlı olarak toplam 12 müstakil tahta bungalo hizmete girdi. Otel böylece 48 odaya çıkmış oldu.

  9. ÇINAR OTEL AVŞA YERİNE BODRUM’DA OLABİLİRDİ
  10. Osman Akın, Avşa’daki köy otelini beş yıl çalıştırdıktan sonra kendi otelini inşa etmeye karar verdi. Bunun için Bodrum’da bugün Gümbet’in bulunduğu koyda harika bir yer seçmişti. Ancak arazinin SİT alanı olduğu gerekçesiyle inşaat izni verilmeyince proje ortada kaldı. Söz açılmışken bugün o arazinin üzeri villa ve tatil köyleriyle tamamen betonlaşmış durumda.

  11. DEMRE PROJESİ DE SON ANDA SUYA DÜŞTÜ
  12. Bodrum projesinin ortada kalmasının ardından hedef Antalya’nın Demre kasabası oldu. Dönemin belediye başkanı otel için uygun bir arazi teklifinde bulundu. Herşey kararlaştırılmış üzereyken vahim bir olay yaşandı belediye başkanı kalp krizi sonucu hayatını kaybetti. Böylece Demre projesi de son anda suya düşmüş oldu. Avşa adası Çınar Otel’in kaderindeydi.

  13. İSMİ PINAR OTEL OLACAKTI
  14. Yeni inşa edilecek otelin isminin “PINAR” olmasına karar verildi. Ancak o zaman adanın bağlı olduğu Erdek’de Pınar adlı bir otel olduğu için bu isimden vazgeçildi.

  15. KİRALANAN OTELİN İSMİ YENİ OTELE TAŞINDI
  16. Misafiri olduğunuz otelin inşaatı 1972 yılında başladı. Otel 1974 yılında hizmete girdi. İlk kiralanan otele verilen Çınar ismi yeni otele aktarıldı. Diğer otel ise Avşa otel adını aldı. Avşa oteli de 1975 yılı sonuna kadar Osman Akın tarafından kiralık olarak işletilmeye devam etti.

  17. ADALARIN ASIRLIK ÇINARLARI
  18. Güney Marmara adalarının hemen hepsinde çok sayıda asırlık çınar ağaçları vardır. Adalar bu ağaçlar sayesinde de ün kazanmışlardır. Çınar Otel ismi buradan geliyor.

  19. “O KADAR UZAĞA OTEL YAPILIR MI?”
  20. İnanması zor, ama otelin inşaatı başladığında şuanda bulunduğumuz yer köylüler tarafından “dağ başı” olarak nitelendiriliyordu. Rahmetli Osman Akın’a “O kadar uzağa otel yapılır mı? Müşteriler nasıl gelecekler” diye takılanlar Avşa’nın bugünkü durumunu hayal etmekten çok uzakta olduklarının farkında değillerdi.

  21. KÖY SINIRI ŞİMDİKİ LUNA PARKTA BİTİYORDU
  22. Avşa köyünün merkez sınırı bugün lunaparkın kurulduğu yerde sona eriyordu. Köyün bitiminde kumdan bir futbol sahası vardı. Ardından da bağlık alan başlıyordu ve adanın bu tarafında kumsalın ucundaki tahta yel değirmeni dışında tek bir bina dahi yoktu. Şimdilerde yerinde yeller esen yel değirmeni köye küçük bir patika yolla bağlanıyordu.

  23. TURİZM BANKASI KREDİSİ İLE YAPILDI
  24. Otelin projesinin büyük bir bölümü. O dönemde Turizm Bakanlığı bünyesinde bulunan “Turizm Bankası”ndan alınan teşvik kredisi ile tamamlandı. Aslında ilk projede otel kısmı 5 kat, restorantın üstü de apart daireler olarak 4 kat üzerinden hazırlanmıştı. Bu yüzden temeli pabuç temel sistemi ile bu katları taşıyacak şekilde çok güçlü olarak yapıldı. Ancak ikinci yılın sonunda apart daire ve 5 kat projesinden vazgeçildi. Bu yüzden otelimiz kum zeminde olmasına rağmen depreme son derece dayanıklıdır. 1999 yılındaki büyük depremde otelimiz en küçük bir hasar dahi görmemiştir.

  25. İLK İKİ YIL İKİ KAT OLARAK HİZMET VERDİ
  26. Çınar otel hizmete girdiği 1974 yılında sadece iki katı tamamlanmış bu şekilde faaliyete geçmişti. Üçüncü kat ve terastaki diskotek 1976 yılında hizmete girdi. Diskotek 3 yıl boyunca bölgenin en lüks ve kaliteli eğlence yeri olarak faaliyetini sürdürdü. Ancak sakin ortamda tatil geçirmek isteyen müşterilerimizin gürültü şikayetleri artınca iyi bir gelir getirmesine rağmen diskoteği kapatma kararı aldık.

  27. OTELİN KONUMU
  28. Çınar otel projesi gereği kumsalın üzerine denize dikey olarak inşa edildi. O yıllarda klima kullanımı yoktu. Klimalar son derece lüks ve pahalı eşyaydı. Otelin konumu sayesinde hiçbir oda direk olarak güneş almıyor ve klimaya da ihtiyaç duyulmuyordu. Avşa’da denize tam cepheli olarak inşa edilen otel ve pansiyonlar bugün klima kullanmalarına rağmen özellikle öğlen saatlerinden itibaren güneşi direk olarak almalarından dolayı ciddi bir sıcaklık sorunu yaşıyorlar.

  29. ENGELLİ KONUKLARIMIZ İÇİN KOLAYLIK
  30. Biz konuklarımızın rahatlığını düşünüyoruz. Engelli konuklarımız için de otelin her yerini rampalarla donattık.

  31. NOSTALJİK EŞYALAR
  32. Otelimizde geçmişten kalan hoş detayları da görebilirsiniz. Mesela eski telefon kulübesi ya da kahve el değirmeni. Hatta bazı konuklarımız eski tip tahta asansörü de hatırlayabilirler.

  33. ÇELİK KASA
  34. Otelin büyük çelik kasası nadide eşyalardan biri… Üretici firmanın temsilcileri bu kasayı özel kolleksiyonları için satın almak istediler. Teklifi reddettik. Biz onu zevkle kullanıyoruz.

  35. KÜTÜPHANE HİZMETİ
  36. Otelimizin lobisinde küçük de olsa bir kütüphanemiz var. Misafirlerimiz bu kütüphaneden ücretsiz olarak faydalanıyorlar. Sanal dünyanın her yeri ele geçirdiği şu dönemde eski kitapların kokusunu almak bile insana huzur veriyor.

  37. YENİLİKLERİ BİZ BELİRLİYORUZ
  38. Çınar Otel Avşa adasında diğer otel motel ve pansiyonların modasının da öncülüğünü yapıyor. Bir gün otelin duvarlarını rengarenk boyamaya karar verdik. Adamız için yeni ve alışılmamış bir şeydi. İnsanlar şaşırmışlardı hatta eleştirenler olmuştu. Ama bir yaz sonra Avşa’daki diğer otel ve evler rengarenk duvarları ile ortaya çıkmışlar. 

  39. TURİZM BELGELİ İLK TESİS
  40. Çınar Otel Avşa adasında turizm belgesi alan ilk tesisi oldu.

  41. ELEKTRİK KESİNTİLERİ BİZİ İLGİLENDİRMİYOR
  42. Avşa Adasın’da 1985 yılına kadar ciddi bir elektrik sıkıntısı yaşamaktaydı. Gücü yüksek olmayan bir jeneratörle tüm köye elektrik verilmeye çalışılıyor ancak bu kapasiteyi karşılamıyordu. Zaten elektrik güneşin batmasından itibaren saat 24.00’e kadar verilebiliyordu. Soğutma için buzdolapları değil Marmalara adasındaki buzhaneden getirilen büyük kalıp buzların konulduğu izolasyonlu dolaplar kullanılıyordu.

   Çınar otel kesintisiz elektrik üretebilen bir jeneratörü olan ilk tesisti. Hatta ürettiği elektriğin bir bölümünü yakındaki evlere de veriyordu.

  43. “KÖLE İZAURA DİZİSİNİN FİNALİ”
  44. 1990’lı yılların başında tüm dünya olağanüstü derecede popüler ‘Köle İzaura’ adlı Brezilya dizisini izliyordu. Avşalılar da bu dramatik hikayenin finalini sabırsızlıkta bekliyorlardı. Sonunda o gün geldi, ama adada elektrik kesilmişti! Yalnız Çınar otelinde kendi jeneratörü olduğu için elektrik vardı. Bütün Avşalılar otelde toplanarak dizinin finalini izleme şansını yakaladılar. Dizi sayesinde ayrıca otelin tüm odaları da doldu. Ancak bu kez konuklar turist değil Avşalılardı.

  45. ODALARINDA TV OLAN İLK TESİS
  46. Çınar oteli Avşa’da televizyon konusunda öncülük yaptı. Günümüz için önemli değilmiş gibi görünüyor ama otelimiz odalarına TV koyan ilk otel oldu.

  47. ÜCRETSİZ İNTERNET
  48. Otelimiz kablosuz internet hizmetinde de öncülük yaptı. 2006 yılından itibaren tüm müşterilimiz için kablosuz internet hizmetini ücretsiz olarak vermeye devam ediyoruz.

  49. ANA YEMEK SERVİSİ
  50. Akşam yemeklerinde konuklarımız için açık büfe her zaman açıktır. Ama ana yemek her konuğumuz için özel olarak servis edilir.

   Prensip olarak kabul ettiğimiz bu uygulamamız sayesinde yemekler masaya hep taze ve sıcak olarak gelir.

  51. KALİTE VE HİJYENE ÖNEM VERİYORUZ
  52. Çınar Otel mutfağına ve buradan çıkan ürünlerin kalitesine, tadına güvenen bir işletmedir. Yemek üretiminde günlük, taze ve kullanma tarihi geçmemiş ürünler kullanılır.

  53. ZEHİRLENME VAKASI YAŞANMAMIŞTIR
  54. Kırk yıllık tarihimiz boyunca mutfak konusunda hep iddalı olduk. Kalıteden taviz vermedik. Otelimizde bu güne kadar tek bir zehirlenme vakası dahi yaşanmamıştır.

  55. DAMAK TADINA ÖNEM VERİYORUZ
  56. Kalitenin yanında damak tadına da büyük önem veriyoruz. Örneğin sabah kahvaltısında açık büfedeki peynirler, süt ürünleriyle ünlü Gönen yöresinden özenle seçilmiş ürünlerdir.

  57. EV YAPIMI REÇELLER TARİH OLDU
  58. Eskiden misafirlerimiz ev yapımı doğal reçellerin tadını çıkarıyorlardı. O dönemde piknik tipi reçel üretimi yoktu. Kendi reçellerimizi kendimiz yapar porselen kaselerde müşterilerimize sunardık. Maalesef bu uygulama artık tarih oldu.

  59. “YİNE Mİ BALIK?”
  60. Marmara denizinin yüzlerce balık cinsine ev sahipliği yaptığı dönemlerde akşam yemeklerinde gün aşırı balık servisi yapılırdı. Akşam yemekleri tabldot olarak çıkar ve günlük balıkların yanı sıra karides, ıstakoz ve kalamar servisleri de olurdu. Balık o kadar boldu ki, bazı müşterilerimizden “Yine mi balık yiyeceğiz” diye sitem alırdık. Günümüzde ise balıkları maalesef süpermarketlerden satın alıyoruz.

  61. BELKİ LÜKS DEĞİLİZ AMA…
  62. Yemeklerimizi gümüş sofra takımlarıyla sunmuyoruz. Ama garsonlarımız her akşam bütün çatal ve bıçakları tek tek temiz havlularla özenle parlatıp yemeğiniz daha hoş geçsin diye elden geleni yapıyorlar.

  63. ÜNLÜ MİSAFİRLERİMİZ
  64. Otelimiz 40 yıllık tarihi boyunca politika, sanat, medya ve sahne dünyasından yüzlerce ünlü isme ev sahipliği yaptı. Otelimizin misafirinden biri de süper star Ajda Pekkan’dı.

  65. ÖĞRENCİLERE TATİL YARDIMI
  66. Çınar otel sosyal hizmet alanında da öncülüğü elden bırakmadı. Otelimizin kuruluş tarihinden itibaren yıllarca, imkanı olmayan ailelerin öğrenci çocuklarına grup halinde tatil imkanı tanıyarak ev sahipliği yaptık.

  67. BİZ BİR AİLEYİZ
  68. Konuklarımızın çoğu her yıl tatillerini bizlerle geçiriyor. Biz artık onlarla büyük bir aile olduk. Onları çok seviyoruz.

  69. NESİLLERE TANIK OLDUK
  70. Otelimizin kurucusu Osman Akın’ın anlattığı hikayedir. Yıllar önce ilk kiralanmış otele balayı için bir çift gelmişti. Anne 9 ay sonra bir erkek çocuk dünyaya getirdi. Bu aile yıllarca tatilini otelimizde geçirdi o çocuk büyüdü iş güç sahibi oldu ve evlendi. Eşiyle birlikte balayı için tabii ki otelimizi seçti. Anne ve babasının hikayesi tekrarlandı. 9 ay sonra o çocuk bir bebek, babası da torun sahibi oldu.

  71. AİLE İŞLETMESİ
  72. Çınar Otel 40 yıldır bir aile işletmesidir. Bu yüzden otelimizde de kendinizi evinizde hissedersiniz. Kurucumuz Osman Akın’ı, Annemiz güzel insan Aysel Akın’ı kaybettik. Ama aile ortamımızı devam ettirmeye kararlıyız. Annemiz Aysel Akın’ı doğum günü olan 1 Ağustos’ta saygı, sevgi ve özlemle anmaya devam edeceğiz.

  73. DOĞAYA SAYGILIYIZ
  74. Doğaya saygılı bir işletmeyiz. Gerek adamızın gerekse otelimizin daha da yeşillendirilmesi için gayret gösteriyoruz. Adadaki çam koruluğunun bir kısmı, Çınar otelinin sponsorluğu sayesinde ortaya çıkmıştır. Adamızı seviyoruz ve her zaman yardım etmeye hazırız.

  75. PALMİYELERİMİZ
  76. Otelimizin bahçesindeki toplam 9 palmiye 15 yıl önce dikilmişti. Bunlardan 3’ü Kanarya adalarının sembolü olan Kanarya palmiyeleri (lat. Phoenix canariensis). Diğer 6’sı ise Yelpaze palmiyesidir. (lat. Chamaerops humilis). Palmiyelerimizin anı fotoğraflarınız için güzel bir fon oluşturduğunu unutmayın.

  77. FISTIK ÇAMLARIMIZ ŞİFA KAYNAĞI
  78. Otelimizin ön ve arka bahçesinde 2 muhteşem çam ağacı (lat. Pinus pinea) vardır. Akşamüzerleri çam altında oturup şifa verici kokusunu içinize çekmek ne hoş! Bu çam ağaçları şimdi oldukça büyükler 10 yıl önce ise bir parmak kalınlığında fidandılar.

  79. SEZONUMUZ GİDEREK UZUYOR
 • Marmara denizinde tatil sezonu maalesef oldukça kısadır. Haziran’da başlayan sezon Eylül başında sona eriyor. Ancak 20 yıl öncesine kadar sezonumuz çok daha kısaydı. Temmuz 15 Ağustos 15 arasında sadece 30 günlük bir turizm sezonu vardı. Alt yapının gelişmesi ulaşım imkanlarının artması, yeni yatırımlar, sezonumuzun her yıl biraz daha uzamasını sağlıyor. Bu son noktada küçük bir tavsiyede bulunalım; Avşa adası Eylül ayında muhteşem oluyor. Sakinliğin, denizin, günbatımının ve bol balığın tadını çıkatmak istiyorsanız aklınızda bulunsun ;)

 • İşte otelimizin tarihinden ve hizmetlerimizden küçük notlar bunlar. Tabii ki Hilton ya da Marriott otellerinin tarihi ile kıyaslanmaz, ama yine de biz kendi tarihimizi seviyoruz ve otelimizle gurur duyuyoruz. Siz değerli dostlarımızla paylaşmak istedik...

  Değirmenardı Mevkii, Avşa Adası, Marmara, Balıkesir

  Tel.: (0266) 896 10 14 - 896 13 60     Faks: (0266) 896 10 52    GSM: 0542 339 78 29

  E-posta: cinaravsa@yahoo.com.tr    MSN: cinaravsa@hotmail.com

  otelimiz | odalarımız |  fiyatlarımız  | tarihimiz | galeri  | ulaşım  | iletişim  | yorumlar  | ada tarihi                türkçe | english | русский

  Copyright © Avşa Çınar Otel - All Rights Reserved - Her Hakkı Mahfuzdur.